Na co zwrócić uwagę podczas wyboru czujnika odbiciowego?
Czujniki odbiciowe to jedne z elementów, które wykorzystywane są na co dzień w automatyce. Ich zadaniem jest m.in. sygnalizowanie potencjalnego zagrożenia, które może pojawiać się na torze jazdy robota line follower, który porusza się po z góry ustalonej linii. Rozwiązania te wykorzystywane są m.in. w procesach produkcyjnych. Od wyboru wysokiej jakości i prawidłowo działającego czujnika odbiciowego zależy skuteczność całego systemu. Na co należy zwrócić uwagę w procesie wyboru?
Czym są czujniki odbiciowe?
Czujniki odbiciowe to proste urządzenia, które w jednej obudowie mają zarówno emiter, jak i odbiornik. Rozwiązanie działa na podstawie wyemitowanych wiązek światła, które odbijają się od przedmiotów lub badanych obiektów i następnie wracają do odbiornika. W ten sposób można oszacować m.in. odległość obiektu od punktu pomiaru. Ze względu na swój charakter, urządzenia ta wykorzystywane są w automatyce do sprawdzania poprawności działania danych systemów, czy też zachowania odpowiedniej odległości na taśmie produkcyjnej pomiędzy obiektami. Najskuteczniejsze są w zasięgu wynoszącym ok. 25-50 centymetrów. Przy większych odległościach warto zwrócić uwagę na bardziej zaawansowane technologicznie modele, w tym m.in. czujniki refleksyjne.
Różne rodzaje czujników odbiciowych
Na rynku wyróżnia się kilka rodzajów tego typu urządzeń. Są to m.in.: czujnik odbiciowy energetyczny, z systemem tłumienia tła, z funkcją eliminowania tła, optyką ogniskową, pomiaru czasu przelotu plamki świetlnej, z różną liczbą nadajników, czy też z eliminacją przedpola. Od realnych potrzeb i zakresu wykorzystywania modelu, zależy to, jaki czujnik odbiciowy wybrać. Jeżeli nie posiadasz wystarczającego doświadczenia w tym zakresie, to warto skontaktować się bezpośrednio z ekspertami.
Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Przy wyborze czujników odbiciowych należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Jednym z nich są rozmiary urządzenia, ponieważ powinny być dopasowane do możliwości infrastruktury automatycznej. Od dostępnego miejsca zależy to, jaki model urządzenia wybrać. Kolejnym czynnikiem jest dokładna specyfika wykorzystywania czujnika odbiciowego na co dzień. Determinuje to wybór odpowiedniego rodzaju oraz funkcji, które zostały wbudowane w wybrany model.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę również na to, z jakich materiałów powstało urządzenie. Renomowani producenci stawiają na staranną selekcję podzespołów oraz obudowy, dzięki czemu czujniki z powodzeniem wytrzymają intensywną eksploatację przez lata. Jeżeli jakość urządzenia pozostawia wiele do życzenia, to możliwe, że dość szybko będzie wymagało naprawy, czy nawet wymiany, co automatycznie generuje dodatkowe koszty po stronie inwestora. Pod uwagę weź również takie aspekty jak:
- sposób montażu czujnika;
- dodatkowe funkcje;
- parametry techniczne i wejścia wbudowane w czujnik;
- dokładność pomiaru;
- zasięg urządzenia.
Analiza tych podstawowych parametrów powinna ułatwić podjęcie trafnej decyzji zakupowej i wybranie czujnika odbiciowego dostosowanego do Twoich potrzeb.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.