Podstawowe narzędzia i urządzenia do wulkanizacji.
Każdy warsztat samochodowy wymaga pewnego zestawu narzędzi, bez którego niemożliwym jest rozpoczęcie pracy.Jako pierwsze należy zakupić klucze do kół, najlepiej z wysokiej półki jakościowej. Rewelacyjnym przykładem będą klucze marki Ingerol lub tańszym, ale gorszym zamiennikiem klucze Satra świetnie sprawdzają się w warsztatach samochodowych.
Do wyboru są ręczne klucze nasadowe lub dynamometryczne, jednak, gdy chcesz używać ich prywatnie to najlepiej sprawdzą się klucze pneumatyczne. Są one oparte na sprężonym powietrzu z kompresorów, dzięki czemu możemy montować i demontować szybko i bez użycia siły. Niezbędne są także kompresory powietrza, ponieważ zasilają one narzędzia pneumatyczne takie jak podnośniki, ale o nich później. Znaną i rekomendowaną firmą Polskiego producenta jest Walter, są to kompresory bardzo dobrej jakości. Sprężarki stosowane są także do pompowania kół, przy tym wymagany jest manometr, który służy do kontroli ciśnienia w oponach. Przy okazji zakupu kompresora czeka kolejny wydatek – długie węże ciśnieniowe, które umieszczane są na specjalnych bębnach. Ważne jest, by ich długość pozwalała swobodnie manewrować narzędziami. Z kolei bębny utrzymują przewody w jednym miejscu, co pomoże utrzymać ład i porządek w zakładzie a jednocześnie zapewni bezpieczeństwo.
Warto także zaopatrzyć się w ciężarki do wywarzania kół. Są ich dwa typy: klejone, które służą do felg aluminiowych oraz nabijane, które przeznaczone są do stalówek. Oczywiście najlepiej zakupić oba rodzaje, by nie ograniczać swoich usług. Do ich montażu warto wybrać szczypce wulkanizacyjne. Podczas wyboru ciężarków warto zwrócić uwagę na taśmę i sama wagę ciężarka, ponieważ na rynku znajduje się mnóstwo ciężarków w przystępnej cenie, ale z kiepskiej jakości. Ciężarki Hofmann oraz ciężarki które ma w swojej ofercie Firma Bogusz z siedzibą w Bielsku Białej posiadają ciężarki trzymające wagę. Ich produkty można znaleźć na stronie internetowej: www.bogusz-bls.plPoza sprzętem niezbędnym wartym zakupu jest także asortyment przydatnych narzędzi takich jak smary oraz spreje czy gumowy młotek. Jeśli planujesz też wymieniać łożyska czy klocki hamulcowe to dobrym pomysłem jest zakup ściągaczy do tych części.
Montażownica do opon
Dalszym krokiem w budowie profesjonalnego warsztatu wulkanizacyjnego są oczywiście profesjonalne urządzenia takie jak profesjonalna montażownica do opon. Służy ona do zdejmowania oraz zakładania opon. Kiedyś używano do tego znacznie bardziej prymitywnych narzędzi, ale na szczęście zostały one zastąpione przez nowoczesne rozwiązania.
Zazwyczaj stosuje się półautomatyczne montażownice, które steruje się pedałami dedykowane są one małym punktom dla własnych potrzeb lub w klubach motocyklowych również spełniają swoją rolę.
Podczas używania tej maszyny należy korzystać z specjalnej pasty montażowej, która nakładana jest za pomocą pędzla. Ułatwia ona działania na gumie i ją chroni. Warto pamiętać o ochronie alufelg, ponieważ są one delikatniejsze niż felgi stalowe. Tu można zastosować różne osłony felg lub osłonę łyżki do opon.
Wyważarka do kół
Na pełny zakres usług warsztatu wulkanizacyjnego składa się także kontrola kół, do której służy wyważarka, której zadaniem jest sprawdzenie czy łączna masa opony oraz felgi jest równomiernie rozłożona. Profesjonalne zakłady wykorzystują jednocześnie modele elektroniczne i analogowe, które stosowane są do kół motocyklowych.
Ważne jest sprawdzenie czy koła są odpowiednio wyważone, ponieważ od tego zależy nasz komfort jazdy. Gdy masa jest źle rozłożona występują drgania samochodu, które przyczyniają się do szybszego zużywania się części pojazdu a także negatywnie wpływają na sterowność oraz hamowanie.
Podnośnik samochodowy
Bardzo ułatwiającym pracę urządzeniem jest podnośnik samochodowy, który pozwala unieść samochód, dzięki czemu możemy łatwo zdemontować koło lub przeprowadzić kontrolę podwozia. Zarówno w tym przypadku jak i innych profesjonalnych urządzeń warto rozpatrzyć ofertę włoskiej firmy Butler, która jest firmą w pełni włoską, więc jest też gwarantem jakości i niezawodności. Ma ona także homologację właściwie każdej liczącej się na rynku motoryzacyjnym marki samochodów. Wartym odnotowania jest fakt, że jej polskim dystrybutorem jest „Bogusz”.
Mają dostępną szeroką gamę podnośników:
- podnośniki kolumnowe, które służą do podnoszenia całego pojazdu
- podnośniki nożycowe, których głównym przeznaczeniem są osobówki
- podnośniki ciężarowo-nożycowe, które stosuje się do pojazdów ciężarowych i rolniczych
Wulkanizator do naprawy gumy
Ostatnim elementem zakładu wulkanizacyjnego, który dopełnia jego status jako miejsca profesjonalnego jest wulkanizator. Urządzenie to służy do naprawy zarówno opon jak i dętek. Wykorzystuje ono temperaturę około 150°C, dzięki której możliwe jest wypełnienie braków w ogumieniu.
Taki sprzęt pozwala na naprawę wielu elementów dętek i kół. Podczas tego procesu używa się kształtek, które są przystosowane do obróbki barku, czoła czy boku opony. Umożliwiają one także wymianę zaworu.
Mobilny zakład wulkanizacyjny
Tego typu wariacja jest kolejnym, wręcz milowym krokiem w rozwoju firmy, ponieważ nie będziesz ograniczony do prowadzenia usług na miejscu, ale także na trasie, gdy zgłosi się do Ciebie osoba w potrzebie. Oczywiście nie będziesz mógł wykonywać tych samych zadań, które wykonujesz stacjonarnie, ponieważ do samochodu dostawczego niekoniecznie zmieszczą się wielkie urządzenia. Możesz jednak zaopatrzyć się w kompresor czy narzędzia pneumatyczne. Warto także zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy, który pozwoli używać elektronarzędzi. Ważne jest by zapewnić sobie bezpieczeństwo poprzez odpowiednie zabezpieczenie narzędzi oraz nieprzekroczenie maksymalnej masy swojego pojazdu.
Przy prowadzeniu własnego zakładu wulkanizacyjnego ważne jest, by wybrać profesjonalne narzędzia do wszelakich czynności, w których Twój warsztat może się wykazać. Zastanów się czym dokładnie chcesz się zajmować oraz co dokładnie potrzebujesz. Warto odwiedzić dystrybutora urządzeń Butler, gdzie znajdziesz najwyższej jakości włoskie urządzenia wulkanizacyjne.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.