Od gontu po membranę — pokrycia dachowe w różnych stylach architektonicznych
Historia pokryć dachowych sięga tysięcy lat wstecz. Już w starożytności ludzie poszukiwali sposobów na chronienie swoich domów przed deszczem, śniegiem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W miarę rozwoju cywilizacji i postępu technologicznego pokry-cia dachowe ewoluowały. Dziś mamy do dyspozycji szeroką gamę materiałów, które pozwalają na stworzenie trwałego i estetycznego dachu. Eksperci firmy GALECO radzą jaki typ syste-mów rynnowych będzie pasował do poszczególnych ich rodzajów.
Gont
Gont dachowy, czyli dachówka z drewna, jest jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych pokryć dachowych. Jego historia sięga czasów starożytnej Europy, ale i dziś gont dachowy można zobaczyć na wielu zabytkowych, bądź stylizowanych budynkach. Szczególnie w regionach o umiarkowanym klimacie, gdzie doceniany jest ze względu na swoją naturalność i trwałość. Nie bez znaczenia jest także estetyka. Deseczki z drewna iglastego, które łączone są poprzez wsunięcie jednego klina w drugi, wyglądają na dachach bardzo stylowo. Taki dach najlepiej wykończyć cynkowanym systemem rynnowym GALECO STAL z powłoką o wybranym kolorze lub rynnami ocynkowanymi GALECO LUXOCYNK. Są to systemy wysokiej jakości i trwałości o głębokim profilu rynnu gwarantujący wyższą wydajność w odprowadzaniu wody opadowej.
Gont bitumiczny
Wraz z rozwojem technologii postanowiono stworzyć alternatywę dla tradycyjnego gontu, tworząc tzw. gont bitumiczny. Wytwarza się go z włókniny szklanej, zatapianej w masie bitumicznej, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały i szczelny. Ten rodzaj gontu może przybierać różne kształty — prostokątne, trójkątne, sześciokątne czy w formie łusek.
Do tego typu pokryć dachowych należy dobrać także odpowiedni system rynnowy. Idealnie sprawdzi się tu system rynnowy GALECO PVC. Jest to rynna półokrągła, o zwiększonych parametrach wytrzymałościowych. Wykonana została ze specjalnie opracowanego materiału PVC, który zapewnia zwiększoną odporność na promieniowanie UV, trwałość koloru oraz wysoki i długotrwały połysk.
Dachówka ceramiczna
Dachówka ceramiczna to kolejne z pokryć dachowych, które pojawiło się w starożytnej Grecji i Rzymie. Była używana do pokrywania dachów budynków mieszkalnych oraz świątyń. Z biegiem lat ich popularność nie maleje, a wzory i kolory są bardziej zróżnicowane, niż kiedykolwiek wcześniej.
System rynnowy, który pasuje do dachówki to np. GALECO STAL. Estetyczny i wytrzymały system, pokryty jest czterema warstwami zabezpieczającymi. Blacha stalowa stanowiąca rdzeń systemu jest ocynkowana i zabezpieczona podkładem oraz organiczną powłoką. Wysoka jakość podkreśli elegancki charakter samego dachu. Na dachu z ceramiki doskonale sprawdzi się także system GALECO PVC, który dzięki jasnemu wnętrzu elementów długich dużo wolniej się nagrzewa, a jego wysoki połysk pozwoli cieszyć się perfekcyjnym wyglądem przez długie lata. Do nowoczesnych dachówek płaskich najbardziej pasować będą systemy rynien prostokątnych wykonane ze stali (GALECO STAL2) lub PVC (GALECO PVC2).
Blacha
Blacha jako pokrycie dachowe jest stosunkowo młoda, pojawiła się dopiero w XIX wieku. Było to możliwe ze względu na wynalezienie procesu produkcji i obróbki blachy stalowej. To obecnie jedno z najczęściej wybieranych pokryć dachowych, ze względu na swoją trwałość, niską cenę oraz łatwość montażu.
Na popularność stalowych pokryć dachowych wpływ mają także zmiany w trendach architektonicznych stawiające na nowoczesne bryły budynków. Do tradycyjnych blachodachówek falistych idealnie sprawdzą się rynny i rury systemu GALECO STAL dostępne w szerokiej gamie kolorów, lecz do wykończenia dachów pokrytych blachodachówką płaską warto wybrać innowacyjny system rynnowy GALECO STAL2, którego kwadratowy kształt oraz wysoka jakość idealnie będą współgrać ze stylem nowoczesnego dachu. Zapewni on nie tylko bezpieczeństwo, ale i estetykę wykończenia dachu. Z kolei przy stalowych panelach dachowych na rąbek zatrzaskowy najlepiej prezentować będą się systemy GALECO z maskownicami: STAL2 lub BEZOKAPOWY.
Odwodnienia dachów płaskich
Membrany dachowe wykonane z EPDM to jedno z najnowszych pokryć dachowych, które pojawiło się w latach 60. XX wieku, choć bitumiczne materiały izolacji przeciwwodnej stosowano na dachach płaskich już o wiele wcześniej. Nowoczesne membrany dachowe składają się z elastycznych materiałów syntetycznych, które są połączone ze sobą, tworząc powłokę ochronną przed deszczem, śniegiem i innymi warunkami atmosferycznymi.
Początkowo membrany dachowe były stosowane tylko w budynkach o specjalistycznych wymaganiach, takich jak budynki przemysłowe, hale i magazyny. Jednak z biegiem czasu, stały się coraz bardziej popularne w budownictwie mieszkaniowym. Firma GALECO w swojej ofercie posiada trwałą, elastyczną i łatwą w montażu membranę EPDM wraz ze wszystkimi elementami zapewniającymi odprowadzenie wody opadowej z płaskiego dachu. Cały system odwodnienia daje możliwość połączenia dachów płaskich nie tylko z najmodniejszymi kształtami rur kwadratowych, ale również z tymi tradycyjnymi okrągłymi.
Ostateczny wybór systemu rynnowego zależy od wielu czynników, takich jak kształt dachu, jego wielkość, rodzaj pokrycia dachowego i budżet, jakim dysponuje inwestor. Ważne jest, aby dobry system rynnowy był trwały i spełniał swoje funkcje, jednocześnie pasując do ogólnego wyglądu budynku. Szeroki wybór systemów rynnowych, zróżnicowanych ze względu na materiał, kształt i kolorystykę można znaleźć w ofercie firmy GALECO.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.