Jak poprawić jakość snu: 10 prostych wskazówek i trików

Obecnie coraz więcej mówi się o tym, jak ważny jest zdrowy sen. Można go poznać po tym, że rano budzimy się pełni energii i siły. Czujemy się także wypoczęci i mamy dobry humor. Odpowiada za to wysoka jakość oraz odpowiednia długość wypoczynku, a na to wpływa wiele różnych czynników. Na szczęście jesteśmy w stanie z łatwością poprawić jakość snu, a oto 10 prostych wskazówek!
Stabilny rytm dobowy
Rytm dobowy, inaczej cykl dobowy to cyk zmian, który odnosi się do zegara biologicznego, na który składają się liczne czynniki wewnętrzne regulujące zachodzące procesy. Każdy z nas może mieć nieco inny rytm dobowy, jednak w przypadku chęci poprawy jakość snu ważne jest, aby był on stabilny. Oznacza to, że należy ustalić jedną porę na wstawanie i jedną porę na kładzenie się do łóżka.
Odpowiednie warunki do snu
Sypialnia powinna sprzyjać zdrowemu wypoczynkowi. Można o to zadbać na wiele sposobów, w tym pozbywając się kurzu oraz uporządkowując przestrzeń. Jednak ważny jest również klimat panujący w pomieszczeniu. Aby noc była efektywna, to warto wywietrzyć pomieszczenie i zadbać o to, aby temperatura oscylowała w okolicach 18-20 °C. Ponadto sypialnia musi być odpowiednio zmieniona, gdyż światło może zakłócać proces produkcji melatoniny.
Wygodny materac do spania
Jeśli chodzi o łóżko, to tutaj najważniejszą rolę pełni odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb i preferencji materac. Ma on za zadanie zagwarantować odpowiednie wsparcie oraz stabilizację całej sylwetki. Na współczesnym rynku znajdziemy wiele modeli, jednak warto zwrócić uwagę na materace SleepMed, gdyż wyróżniają się unikalnymi cechami oraz są w stanie zagwarantować komfortowy wypoczynek każdemu!
Kontrola narażenia na światło niebieskie
Obecnie coraz więcej mówi się na temat światła niebieskiego. Jest to rodzaj światła, które emituje słońce, energooszczędne oświetlenie, a także urządzenia cyfrowe i wyświetlacze. Stanowi ono zagrożenie z uwagi na fakt, iż zaburza wydzielanie melatoniny, czyli hormony snu. Przez to ciężko nam zasnąć, a sama jakość wypoczynku jest niska. Aby temu zapobiec, należy 1-2 godziny przed położeniem się do łóżka unikać źródeł niebieskiego światła.
Relaks w godzinach wieczornych
Wiele czynników, w tym stres utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia zaśnięcie. Z uwagi na to, aby móc poprawić jakość swojego wypoczynku, warto zrelaksować się w godzinach wieczornych. Pomóc w tym może spacer, domowe spa czy inna, ulubiona forma odpoczynku. Tak naprawdę wykonywana przez nas czynność ma pomóc wyciszyć się i “wyrzucić” z głowy zbędne myśli, przez co o wiele łatwiej będziemy mogli zasnąć.
Unikanie kofeiny przed snem
Na świecie jest bardzo dużo sympatyków kawy. Jedni piją ją rano, inni po południu lub wieczorem. Pomimo licznych, cudownych właściwości, kawa nie jest zalecana 6-8 godzin przed snem. Wynika to z działania kofeiny, która stymuluje układ nerwowy, powodując stan gotowości do działania. Jest to przydatne, gdy rano musimy wstać do pracy lub chcemy się nad czymś skupić. Jednak w godzinach wieczornych zadbajmy o wyciszenie.
Odpowiednia kolacja
Szacuje się, że ostatni posiłek powinien być spożyty nie później, niż 3-4 godzin przed pójściem spać. Wynika to z faktu, iż w nocy nasz układ trawienny ma sprać, a nie pracować. Odpuśćmy sobie zatem ciężkostrawne i tłuste pokarmy, a postawmy na lekki i odpowiednio zbilansowany posiłek. W końcu dzięki temu lepiej się wyśpimy!
Ograniczenie drzemek w ciągu dnia
Czasem wracając po ciężkim dniu do domu, nie marzymy o niczym innym, jak położyć się i choć na chwilę zasnąć. O ile jedna drzemka trwająca maksymalnie 45 minut nie jest w stanie zaburzyć naszego rytmu dobowego, tak dłuższe i częstsze odsypianie nocy w ciągu dnia może być przyczyną obniżenie jakości snu oraz rozregulowania wewnętrznego zegara biologicznego.
Odpowiednia dawka ruchu
Bez dwóch zdań sport jest sprzymierzeńcem dobrego snu. Pozwala na zmęczenie organizmu, przez co łatwiej nam zasnąć. Co więcej, dodatkowo pogłębia nasz sen, przez co staje się on bardziej efektywny. Jednak pamiętajmy, aby nie ćwiczyć intensywnie w godzinach wieczornych, gdyż może on zmniejszyć senność, a tym samym przyczynić się do przesunięcia naszego rytmu dobowego.
Wykorzystanie aromaterapii
W sypialni warto wykorzystać cudowną moc aromaterapii. Pozwala ona odpowiednio się zrelaksować, co sprzyja spokojnemu zasypianiu. Możemy tutaj wykorzystać takie olejki eteryczne, jak olejek lawendowy, z szałwii czy z drzewa herbacianego. Sama aromaterapia polega na rozpyleniu olejku eterycznego w powietrzu, np. za pomocą dyfuzora lub skropieniem pościeli czy poduszki.
Niezaprzeczalnie, zdrowy sen jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Warto zatem już dziś zadbać o jego jakość i długość. Nie jest to trudne, gdyż wymaga kilku niewielkich zmian!
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.