Jak często wymieniać klocki hamulcowe?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Układ hamulcowy jest jednym z kluczowych w samochodzie. Jego sprawność jest bardzo istotna i wymaga kontrolowania. Niektóre z elementów układu podlegają systematycznemu zużyciu, a następnie wymianie. Wśród nich są klocki hamulcowe, które w trakcie hamowania się ścierają. To jak często będziemy je wymieniać, zależy od naszego stylu jazdy.
Przebieg czy stopień zużycia?
Na szczęście nie da się przegapić momentu, w którym klocki hamulcowe naszego auta zaczynają się wyraźnie zużywać. Większość z nich skonstruowana jest tak, że zużyta podczas hamowania wydaje charakterystyczny przeciągły pisk. To znak, że pora zawitać do warsztatu, bądź samemu wziąć sprawy w swoje ręce. Dziś coraz więcej samochodów wyposażonych jest dodatkowo w systemy sygnalizujące zużycie wielu elementów, w tym właśnie klocków hamulcowych. Oczywiście nie trzeba czekać na sygnały – można samemu regularnie sprawdzać grubość okładzin. Wszystko dzięki rowkom, które zdradzają stopień zużycia okładzin. Przy mocno zużytych klockach będą one wręcz niewidoczne. Pamiętajmy, że graniczna grubość okładziny wynosi 1,5 mm. O tym, czy klocki trzeba zmienić już, czy za moment, decyduje liczba przejechanych kilometrów, ale też sposób eksploatacji pojazdu. Jest możliwe, że dzięki spokojnej jeździe klocki będą nadawały się do dalszej eksploatacji pomimo np. 60 000 przebytych kilometrów. Jeżeli jednak nasz samochód porusza się głównie po mieście (i to dynamicznie) być może już 10 000 km będzie wartością graniczną. Można tu przyjąć zasadę uznawaną także przy innych elementach samochodu: jazda na trasie wydłuża trwałość klocków, jazda w mieście wymusza częstszy montaż nowych. Nie bez znaczenia jest także jakość klocków. Tanie zamienniki z pewnością nie wytrzymają tyle, co części wysokiej klasy. Potwierdzi to każda hurtownia samochodowa.
Co z tarczami?
Wymieniając klocki, warto rzucić okiem także na tarcze. Na szczęście ten element zużywa się dwa, a nawet trzy razy wolniej i to pomimo trudnych warunków, w jakich tarcze pracują. Mowa o bardzo wysokiej temperaturze (nawet ponad pół tysiąca stopni), przeciążeniach oraz częstych zmianach warunków jazdy. Klocki ściśle współpracują z tarczami – są to elementy, które wzajemnie na siebie oddziałują. Tu także moment wymiany zależy od stylu jazdy kierowcy. Można jednak przyjąć zasadę, że jeśli klocki wymieniliśmy po przejechaniu 30 000 km, to wymiana tarcz powinna mieć miejsce po pokonaniu 60 000 km. Tutaj również samodzielnie możemy ocenić stopień ich zużycia. Dopuszczalna grubość tarcz nie może spaść poniżej 1 mm. Tę wartość sprawdzamy na kołnierzu każdej tarczy.
Co po wymianie?
Pamiętajmy, że świeżo zamontowane elementy potrzebują się dotrzeć. Przez około 100 km dobrze jest unikać gwałtownego hamowania. Montaż nowych klocków może wpłynąć na pracę pedału hamulca. Może się ona wydawać mniej naturalna, ale to minie. Zjawisko takie spowodowane jest większą ilością materiału, który w trakcie hamowania ulega ściskaniu. W razie pytań skontaktuj się z nami. Wpisując do wyszukiwarki frazę: „części do busów Radom” także natrafisz na Vanking. Jesteśmy w całej Polsce!