Gałęzie przemysłu wykorzystujące wymienniki ciepła
Wymienniki ciepła można spotkać w wielu sektorach przemysłu. Korzystają z nich indywidualni użytkownicy, jak i ogromne korporacje. Wszechstronność wymienników ciepła w połączeniu z łatwością dopasowania urządzenia do potrzeb wpływają na wysoki poziom popularności tych urządzeń. Gdzie można je spotkać?
Gdzie najczęściej spotykane są wymienniki ciepła?
Co ważne, przemysłowe wymienniki ciepła stosuje się nie tylko w instalacjach ogrzewających. Oczywiście przemysł grzewczy to jeden z wiodących odbiorców wymienników ciepła, jednak niejedyny. Do najważniejszych gałęzi przemysłu korzystających z ww. urządzeń można zaliczyć fabrykację:
- spożywczą;
- farmaceutyczną;
- energetyczną;
- chłodniczą;
- petrochemiczną;
- chemiczną;
- rafineryjną.
Oprócz tego przemysłowe wymienniki ciepła spotkasz w instalacjach basenowych, systemach oczyszczania wody i ścieków, a także chłodzeniu olejów. Naturalnie każde z urządzeń do wymiany ciepła musi być dopasowane do obsługi dedykowanego medium. A to powoduje konieczność projektowania wymienników o przeróżnej budowie, czy odmiennych zasadach działania.
Dlaczego powszechnie stosuje się wymienniki ciepła w przemyśle?
Jedną z przyczyn jest wysoki poziom efektywności działania wymienników ciepła. Co do zasady są to urządzenia, których celem jest ogrzanie jednego medium przy pomocy drugiego. Powodem może być odprowadzenie nadmiernej ilości ciepła z danego medium lub odwrotnie – podgrzanie go w celu wywołania określonego efektu.
Przemysłowe wymienniki ciepła stosowane są również z powodu łatwości dopasowania do zastosowań. Po pierwsze urządzenia te nie muszą współpracować jedynie z jednym typem medium. Po drugie urządzenia te są odporne na działanie szkodliwych substancji. Dzięki temu są niezawodne i realizują swoje zadanie w sposób ciągły. Po trzecie na rynku można spotkać mnóstwo typów wymienników ciepła, które dopasowuje się bez trudu do zastosowania, czy oczekiwanej wydajności instalacji.
Jakie wymagania musi spełniać przemysłowy wymiennik ciepła?
Chłodnica samochodowa to typowy przykład wymiennika ciepła widzianego na co dzień. Jednak warianty przemysłowe są zdecydowanie bardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Przede wszystkim urządzenia te stosowane w różnych gałęziach przemysłu muszą zapewniać maksymalną wydajność w ciągłej pracy. Od nich w dużej mierze zależy efektywność produkcji.
Poza tym wymienniki ciepła w przemyśle muszą być tworzone z najlepszych materiałów. Wymagania Odbiorcy często można spełnić tylko wtedy, gdy zespół inżynierów stworzy produkt od zera. Ogromne linie produkcyjne i zaawansowana technologia sprawiają, że wymienniki ciepła czasem muszą być przygotowywane pod konkretne zastosowanie w danej fabryce. Ma na to wpływ obsługiwane medium, rodzaj instalacji, do której zostanie podłączony wymiennik czy miejsce jego montażu.
Dla zapewnienia maksymalnego zadowolenia z funkcjonowania wymiennika zaleca się konsultację z producentem takich urządzeń. W ten sposób możliwe jest określenie faktycznego zapotrzebowania na sprzęt w danym zakładzie produkcyjnym.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.