Jak doradzić klientowi, który nie zna swoich potrzeb i oczekiwań w zakresie wyboru okien?
Różnorodność modeli okien, dostępnych obecnie na rynku, może powodować u klienta pewne trudności podczas zakupów. Z jednej bowiem strony pozwala ona wybrać rozwiązanie, które będzie idealnie dopasowane do potrzeb, z drugiej jednak znacząco wydłuża czas, potrzebny na podjęcie decyzji. Proces zakupu trwa zwykle najdłużej wówczas, gdy klient nie ma jasno sprecyzowanych oczekiwań i nie do końca zna swoje potrzeby. Jak pomóc mu w takiej sytuacji?
Jaki typ okien będzie odpowiedni?
O ile w przeszłości wybór okien był zazwyczaj ograniczony do kilku co najwyżej modeli, o tyle obecnie większość dystrybutorów oferuje szeroki wachlarz produktów różnej konstrukcji. Przykładowo na stronie https://oknabochnia.pl znajdziemy m.in. stolarkę drewnianą, PCV i aluminiową. Okna mogą różnić się też ilością komór czy grubością profili. Wybierając konkretny model, warto uwzględnić nie tylko cenę czy estetykę danego wyrobu, lecz również ekonomikę jego użytkowania.
Obecnie nie spotyka się już na rynku okien o współczynniku U większym od 1,3 (ich montażu w nowych budynkach zabraniają przepisy), klient będzie więc musiał w praktyce wybrać między modelem dwu- a trzykomorowym.
Wybór okna — jaki model będzie najbardziej opłacalny?
Ważnym czynnikiem, wpływającym często na wybór konkretnego modelu okna, jest cena. Pojęcie oszczędności jest jednak w przypadku stolarki budowlanej względne. Jak czytamy w artykule https://oknabochnia.pl/wytrzymalosc-szkla-zespolonego-vs-obciazenie-klimatyczne/, w procesie wyboru klient powinien brać pod uwagę nie tylko koszt zakupu danego produktu, lecz również możliwość uzyskania dzięki niemu konkretnych oszczędności.
Okna, zapewniające lepszą izolację termiczną i odporne na działanie czynników atmosferycznych, mogą być w praktyce droższe, lecz uzyskane dzięki nim zmniejszenie wydatków w przyszłości (niższe rachunki za ogrzewanie, brak konieczności wymiany uszkodzonych lub zużytych elementów stolarki) pozwolą z nawiązką to zrekompensować.
Model okna a budynek — jak wybrać?
Ważną kwestią jest również wybór okna jak najlepiej dopasowanego do danego budynku. W przypadku nowych projektów – szczególnie gdy mówimy o domach pasywnych – konieczne może być zastosowanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, pozwalających na uzyskanie bardzo niskiego współczynnika przenikalności. Z kolei montaż szczelnej stolarki w bloku z wielkiej płyty może ograniczyć niezbędną cyrkulację powietrza. Podstawowym zadaniem doradcy będzie więc dobranie dla klienta rozwiązania, które będzie idealne w jego sytuacji.
Jak wybrać najładniejsze okno?
Jak mawiali starożytni Rzymianie: w kwestii gustów nie ma dyskusji. Niestety, zdarza się, że klient sam nie potrafi określić, jaki typ czy kolor okien najbliższy jest jego upodobaniom estetycznym. W tej sytuacji doradca również powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, w jakim budynku będzie zamontowana stolarka.
Przyjmuje się najczęściej, że kolor okna powinien być dostosowany do barwy elewacji oraz dachu. W przypadku budynków wielorodzinnych warto uwzględnić też otoczenie – chodzi o to, by uniknąć przykrych dysonansów estetycznych, wywołanych dużą różnorodnością stolarki.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.