Gdzie wyrzucać odpady elektroniczne?
Mimo licznych akcji edukacyjnych oraz organizowanych przez gminy zbiórek, wielu Polaków nadal nie wie, jak prawidłowo postępować ze zużytymi urządzeniami elektrycznymi. W efekcie elektroodpady często trafiają do „zwykłych” koszy na śmieci, co jest nie tylko nielegalne, ale także bardzo niebezpieczne dla środowiska. Z tego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo postępować z elektrośmieciami, aby nie narażać się na konsekwencje prawne, a przy tym nie szkodzić przyrodzie i nie ponosić dużych kosztów. Zapraszamy do lektury!
Czym są elektrośmieci?
Na początek trochę fachowej wiedzy dotyczącej tego, czym w zasadzie są elektroodpady. Ten popularny w ostatnich latach termin oznacza po prostu zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny i odnosi się zarówno do kompletnych urządzeń, jak i podzespołów. Sprzęt tego rodzaju zasilany jest prądem z sieci lub bateriami. Do elektrośmieci zaliczają się więc m.in.:
- zużyty sprzęt AGD,
- smartfony, tablety i komputery,
- urządzenia audio/video,
- ładowarki i elektronarzędzia,
- oświetlenie,
a także wiele innych rodzajów sprzętów, których zasilanie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej lub instalacji akumulatorów. Warto dodać, że z każdym rokiem zużywamy coraz więcej elektroniki – w 2019 roku na całym świecie wyrzuciliśmy ponad 53 mln ton elektroodpadów, z czego na Polskę przypadło ok. 200 000 ton zużytego sprzętu. W obliczu tak potężnych ilości odpadów wiedza na temat prawidłowego gospodarowania nimi nabiera jeszcze większego znaczenia.
Gdzie oddawać zużyty sprzęt elektryczny?
Istnieje kilka sposobów na to, by legalnie i bezpiecznie pozbyć się niepotrzebnych elektrośmieci z naszej posesji, mieszkania lub firmy. Jeśli chodzi o zorganizowany wywóz śmieci Targówek oraz wszystkie pozostałe dzielnice przeprowadzają specjalne, darmowe zbiórki elektroodpadów na terenie Warszawy. Podobne akcje mają miejsce w wielu gminach i miastach na terenie całego kraju. Wystarczy w dniu zbiórki wystawić elektrośmieci przed posesję, a zostaną one bezpłatnie odebrane przez odpowiednie służby.
Czy zużyty sprzęt elektroniczny można oddawać do sklepu?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w momencie zakupu nowego urządzenia AGD lub RTV, sprzedawca zobowiązany jest przyjąć od nas bezpłatnie stare urządzenie. Działa to tak, że kupując komputer, mamy prawo domagać się odebrania przez sklep starego laptopa lub PC-ta. W przypadku sklepów o powierzchni powyżej 400 m2 obowiązek przyjmowania elektrośmieci dotyczy wszelkich zużytych urządzeń, nawet jeśli nie kupujemy nowego sprzętu.
Kontener na śmieci – sprawdzony i wygodny sposób na elektroodpady
Niezwykle komfortowym, a przy tym w pełni legalnym sposobem na pozbycie się elektroodpadów, jest także skorzystanie z usług świadczących wywóz i utylizację odpadów. Wynajmując kontener na śmieci w Rembertowie lub dowolnej innej dzielnicy Warszawy, możemy w sposób zgodny z prawem pozbyć się zalegającego sprzętu elektrycznego. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że nie trzeba organizować transportu ani nawet ruszać się z domu. Wystarczy jeden telefon lub rezerwacja usługi online, a wyspecjalizowana firma zajmie się wszystkim, odbierając elektrośmieci w dogodnej dla nas porze.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.