Jak wygląda murowanie ścian działowych z betonu komórkowego?
Ściany działowe, to wewnętrzne przegrody rozdzielające w obiekcie budowlanym. Powinny być wznoszone po całkowitym rozszalowaniu stropów i po usunięciu tymczasowych podpór. Zobacz zasady murowania ścian z wykorzystaniem takich materiałów ściennych, jak np. beton komórkowy.
Podstawowe zasady wznoszenia ścian działowych
Istnieje kilka kluczowych wytycznych wykonawczych dotyczących murowania ścianek działowych w domach i innych obiektach budowlanych. Zasadniczo zaleca się, by takie prace były zaplanowane możliwie jak najpóźniej w procesie realizacji całej inwestycji. Murowanie ścian odbywać powinno się od najwyższej kondygnacji do najniższej. Jeśli jest to więc dom piętrowy, najpierw ściany działowe powstaną na piętrze, a dopiero później na parterze.
Wznoszenie ściany wypełniającej zaleca się rozpocząć od obciążenia stropu w miejscu jej przyszłego ustawienia, przy czym obciążenie to powinno mieć ciężar zbliżony do ciężaru przegrody, może to być zrealizowane np. poprzez postawienie w miejscu przyszłej ściany palet materiału oraz worków z zaprawą, przeznaczonych do wzniesienia danej przegrody.
Przystąpienie do murowania ścian
Murowanie ścian zawsze poprzedza wybór rodzaju materiału ściennego, który powinien być świadomy i przemyślany. Na rynku znajdują się rozmaite materiały i pamiętać należy, że poszczególne produkty ścienne służące do murowania ścian działowych mogą mieć różną charakterystykę, może się różnić m.in. ich waga. Na przykład bloczki z betonu komórkowego są lżejsze od bloczków silikatowych.
Ściany działowe wymurować należy na przekładce poślizgowej, która uniemożliwi zespolenie ściany ze stropem dolnym. W tej roli dobrze sprawdzi się papa lub folia. Dolna krawędź przyszłej ściany powinna być dodatkowo zabezpieczona przed przesunięciem – rolę takiego zabezpieczenia mogą pełnić sztywne warstwy podłogowe.
Pierwszą warstwę przegrody należy wymurować na zaprawie cementowej. Kolejne można murować na zaprawie tradycyjnej lub cienkowarstwowej. Z uwagi na wysoką dokładność wymiarową elementów warto jednak zdecydować się na zaprawę klejową.
Ponadto dla ścian działowych obowiązujące są wszystkie podstawowe zasady prowadzenia prac murarskich. W szczególności należy zwrócić uwagę na zachowanie wiązań odpowiedniej długości, a także wypełnianie spoin pionowych w przypadku łączenia elementów, z których co najmniej jeden ma gładką powierzchnię czołową.
O czym warto pamiętać przy murowaniu ścianek działowych?
Połączenie pomiędzy ścianą wypełniającą a konstrukcją wykonuje się w sposób zgodny z projektem. Może być ono wykonywane poprzez zastosowanie odpowiednich łączników np. wmurowywanych w spoinę ściany konstrukcyjnej podczas jej wznoszenia, czy też mocowanych do konstrukcji żelbetowej. To co istotne przy wykorzystaniu łączników, to stosowanie ich zgodnie z przeznaczeniem oraz odpowiednim rozmieszczeniem. Innymi sposobami łączenia ścian: konstrukcyjnej oraz działowej jest łączenie ich za pomocą klasycznego przewiązania murarskiego lub na tzw. „przecięcie ściany zewnętrznej”.
Szczelina podstropowa – newralgiczne miejsce ścian wypełniających
Górna krawędź ściany powinna być oddylatowana od stropu, tak umożliwić ugięcie stropu bez ryzyka oparcia na ścianie działowej. Szczelinę podstropową realizuje się poprzez pozostawienie wolnej przestrzeni między ścianą a stropem, jej grubość nie powinna być większa niż 3 cm. Szczelinę należy wypełnić materiałem trwale elastycznym.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.