Sposób zastosowania i cechy betonu zwykłego b10, b20 i b30.

Beton zwykły w definicji istnieje jako beton o gęstości w stanie suchym, większej niż 2 000 kg/m3, ale nie przekraczającej 2 600 kg/m3. W praktyce beton zwykły to produkt o klasach wytrzymałości: B10, B15, B20 oraz B30.
Beton o klasie wytrzymałości B10
Beton B10, inaczej nazywany jako chudy beton jest to produkt o nieco niższej wytrzymałości niż beton konstrukcyjny, aczkolwiek jest to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Należy podkreślić, iż jego proporcje zawierają znacznie mniejszą ilość cementu niż betony o wyższych klasach takich jak B20 bądź B30. Suchy beton składa się z:
- cementu
- kruszywa
- oraz innych, pozostałych dodatków.
Co istotne, różnicą pomiędzy betonem chudym a standardowym jest to, iż w swoim składzie posiada znacznie mniejszą ilość wody, przez co nie można uzyskać płynnej mieszanki! Jeśli chodzi o zastosowanie betonu B10, wykorzystuje się go między innymi:
- do wyrównywania podłoża
- do stabilizacji gruntu
- często znajduje zastosowanie pod budowę dróg
- przy pracach związanych z kostką brukową
- oraz podczas prac związanych z tarasami
Beton zwany również „chudziakiem” posiada wytrzymałość o maksymalnym zakresie 10 MPa!
Beton B20 – kompleksowy materiał
Beton B20 to rodzaj betonu zwykłego, który powinien odznaczać się takimi parametrami jak: gęstość w stanie suchym (2000- 2600 kg/m3), oraz wytrzymałość na ściskanie minimum 20 MPa , co istotne po 28 dniach dojrzewania. Czy wiesz, że beton klasy B20 ma bardzo szerokie możliwości zastosowania? Przede wszystkim używa się go do budowy domu, praktycznie na każdym etapie prac, jest to idealne rozwiązanie, które sprawdza się podczas wylewania stop i płyt fundamentowych a także samych fundamentów. Tego rodzaju zaprawa betonowa bardzo często wykorzystywana jest do budowy ścian, słupów oraz nadproży, tarasów i schodów. Klasa B20 to mieszanka, która powszechnie stosowana jest w budownictwie naziemnym, podziemnym oraz wodnym, dużym plusem tego rodzaju betonu jest fakt, iż jest on łatwy w obróbce i można go dopasować do wymagań konkretnej budowy. Wśród innych zalet zastosowania betonu B20 można wymienić także: wysoką wytrzymałość, długowieczność, oraz możliwość przybierania dowolnych kształtów.
Beton konstrukcyjny B30 – zastosowanie
Przede wszystkim trzeba podkreślić, iż beton klasy B30 to produkt o bardzo wysokiej wytrzymałości, o czym warto pamiętać, to że większa ilość zawartego cementu w mieszance zwiększa zapotrzebowanie na ilość wody, która jest potrzebna w procesie twardnienia betonu. Stosując beton B30 należy używać specjalnych zraszaczy, które zapewnią systematyczny dopływ wody, a tym samym utrzymanie odpowiedniej wilgotności betonu na stopie. Beton B30 cechują doskonałe właściwości robocze oraz wysoka wytrzymałość mechaniczna powyżej 30 MPa, dzięki nowoczesnej recepturze możliwe jest znaczne przyśpieszenie robót. Zaprawa betonowa tego rodzaju to gotowa, sucha mieszanka przeznaczona przede wszystkim do wykonywania różnych prac betoniarskich oraz naprawczych zarówno w domu jak i w ogrodzie. Wyrób znajduje zastosowanie między innymi:
- do wykonywania robót betoniarskich i naprawczych takich jak: schody, murki oraz słupki
- do wykonywania innych elementów architektury
- do podkładów betonowych
- do wykonywania posadzek w pomieszczeniach technicznych, piwnicach i garażach
Warto dodać, iż dobrej jakości materiał pozwala rozformowanie szalunków już nawet po 6 godzinach od momentu wykonania prac! Bardzo dużą zaletą betonu B30 jest fakt, iż jest to produkt mrozoodporny i może być wykorzystywany zarówno do pracy wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Ciekawe informację, nie wiedziałem że ma kilka klas wytrzymałości.
Najczęściej używam B30 bo i wewnątrz można go używać jak i zewnątrz!
Korzystałem tylko z B10, czas skusić się na pozostałe przy budowie chatki.