Promienniki ciepła na podczerwień – czy sprawdzą się jako jedyne źródło ogrzewania?

Dbanie o środowisko to w aktualnych czasach priorytetowa sprawa. Nie ma co ukrywać, że ludzkość przez lata szkodziła i nadal szkodzi swojej planecie. Nadszedł moment, w którym gołym okiem można dostrzec, że matka ziemia woła o pomoc. Technologia stale się rozwija i specjaliści różnych dziedzin co chwila prezentują nowe rozwiązania, które mają stać się tymi bardziej ekologicznymi zamiennikami urządzeń, których używamy na co dzień. Jedną z takich nowinek, które niedawno weszły na rynek, są elektryczne promienniki podczerwieni, których zadaniem jest dostarczanie nam ciepła. Jak wiadomo, tradycyjne sposoby ogrzewania pomieszczeń najczęściej mają niewiele wspólnego z ekologią. Natomiast promienniki podczerwieni mają być tym przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem. Czym są promienniki ciepła na prąd? Jak działają promienniki podczerwieni? Gdzie promienniki ciepła znajdują zastosowanie?
Co to są promienniki podczerwieni?
Promienniki podczerwieni stanowią ekologiczne źródło ogrzewania, które do działania wymaga energii elektrycznej. Promienniki podczerwieni to urządzenia działające w następujący sposób – energia elektryczna pobierana z sieci jest przekształcana w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Panel grzewczy składa się z 6 elementów: podstawy, ekranu odbijającego promieniowanie, elementu grzejnego, sterownika, hartowanej szyby i ramki, która trzyma to wszystko w jednej zamkniętej formie. Jeśli zdecydujemy się na kupno promiennika podczerwieni do domu, mamy do wyboru promienniki ścienne, sufitowe, mobilne i ręczne.
Działanie elektrycznych promienników ciepła – jak to się dzieje, że czujemy ciepło?
Jak już wspomnieliśmy, promienniki podczerwieni do działania wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Ciekawe jest to, że tuż po uruchomieniu promiennika na podczerwień czujemy przyjemne ciepło! To idealne rozwiązanie dla osób, które mają problem z krążeniem i przez większość czasu jest im chłodno. Mając w swoim pomieszczeniu promiennik podczerwieni, nie musimy czekać na wzrost temperatury, jak dzieje się w przypadku tradycyjnych metod grzewczych. Odkręcenie kaloryfera nie spowoduje, że od razu zrobi nam się cieplej. Interesującą opcją promienników cieplnych jest też możliwość sterowania – mamy wpływ na to, które strefy pokoju mają być bardziej dogrzewane. Taka możliwość daje nam większe poczucie komfortu cieplnego. Warto wspomnieć, że działania promienników podczerwieni opiera się na dostarczaniu ciepła tylko osobom i przedmiotom. Promiennik podczerwieni działa przez promieniowanie, czyli tak jak ogrzewa nas słońce – ciepło wysyłane jest pod postacią promieniowania podczerwonego, a powietrze nie jest do tego potrzebne.
Promienniki podczerwieni – gdzie można ich używać?
Mimo iż promienniki podczerwieni są nowością na rynku, to już znajdują szerokie zastosowanie. Z powodzeniem służą jako panele dogrzewające w wielu różnych miejscach. Spotkamy je w restauracjach, barach, salonach kosmetycznych, hotelach, garażach, stadionach, basenach, ale także w domach. Promiennik podczerwieni nadaje się także do ogrzewania miejsc zewnętrznych, takich jak chociażby ogródki piwne czy plany zdjęciowe. Jak widać, panele grzewcze znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach.
Promienniki podczerwieni jako jedyne źródło ogrzewania – czy warto?
Rachunki za prąd potrafią zaboleć. Nie ma co ukrywać, że promienniki podczerwieni swoje działanie opierają właśnie głównie na energii elektrycznej. Wybór tego rozwiązania jako jedynego źródła ogrzewania raczej okaże się mało opłacalne. Rachunki za energię elektryczną mogą nas zaboleć jeszcze bardziej. Ta ekologiczna nowość ma wiele zalet, ale jako dodatkowe źródło ciepła. Dzięki promiennikom możemy dogrzać miejsca, w których ciężko byłoby zamontować kaloryfer. Świetnie nadadzą się do garażu, jeśli lubimy pomajsterkować nawet wtedy, gdy na dworze już chłodno.
Promienniki podczerwieni to innowacyjne podejście do zapewnienie komfortu cieplnego. Są ciekawą opcją, ale tylko jako dodatkowe źródło generujące ciepło. Pamiętajmy, że to rozwiązanie ekologiczne.
Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany