Plamienie międzymiesiączkowe – czym jest?

Cykl miesiączkowy to powtarzające się systematycznie zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety i są związane z funkcjonowaniem hormonów. Proces ten objawia się fizjologicznie krwawieniem z dróg rodnych, wywołanym złuszczaniem i wydalaniem przez pochwę fragmentów błony śluzowej macicy. Długość cyklu miesiączkowego rozgranicza się pomiędzy pierwszym dniem krwawienia a ostatnim dniem przed kolejno następującą miesiączką. Zwykle uznaje się, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Mogą jednak wystąpić różnice w długości cyklu u różnych kobiet.
Czym jest plamienie międzymiesiączkowe
Plamienie, występujące pomiędzy miesiączkami, nazywane jest rówież nieprawidłowym krwawieniem z pochwy lub metrorrhagią. W niektórych przypadkach przyczyny można złagodzić, w innych z kolei, nieoczekiwane plamienia z dróg rodnych, mogą wskazywać na poważne dolegliwości. W momencie zauważenia jakichkolwiek niepokojących i utrzymujących się symptomów, należy udać się do lekarza ginekologa.
Potencjalnymi przyczynami pojawiania się plamienia mogą być:
- zaburzenia gospodarki hormonalnej
- powiększająca się macica lub szyjka macicy
- stres
- suchość pochwy
- poronienie
- zmiana leków
- rak
Przyczyny krwawienia międzymiesiączkowego
Zaobserwowanie powtarzających się nieprawidłowości w cyklu miesięcznym nie powinno być bagatelizowane.
Cykl miesiączkowy u kobiety, wahający się pomiędzy 21 a 35 dni, nie powinien być powodem do nadmiernego niepokoju. Krwawienie miesiączkowe, nazywane inaczej menstruacją, może trwać od 3 do 5, a nawet 7 dni. Z kolei plamienie, następujące poza menstruacją, uznawane jest za nieprawidłowość i może być spowodowane rozmaitymi czynnikami.
Nierównowaga hormonalna
Estrogen i progesteron to dwa hormony, które regulują cykl miesięczny. Zaburzenie ich działania, może wpływać na wystąpienie plamienia. Powodem może być:
- niewydolność jajników
- problemy ze strony tarczycy
- rozpoczęcie lub zakończenie kuracji antykoncepcyjnej
Niektóre kobiety, obserwują krwawienie z pochwy podczas owulacji, będące rezultatem zmian hormonalnych.
Warto zaznaczyć, że w momencie rozpoczęcia stosowania antykoncepcyjnych środków hormonalnych, mogą nastąpić nieoczekiwane plamienia z dróg rodnych. Uznawane jest to za normalny objaw, który może utrzymywać się nawet przez pierwsze 3 miesiące. Dotyczy to:
- Tabletek po stosunku
- Wkładek domacicznych
- Plastrów antykoncepcyjnych
- Antykoncepcyjnego implantu lub iniekcji
Komplikacje w ciąży
Problemy podczas ciąży często powodują krwawienia. Dotyczy to zarówno poronienia jak i ciąży pozamacicznej. W pierwszym przypadku, plamienie w ciąży nie musi oznaczać poronienia. Jednak jakiekolwiek zaobserwowane niepokojące symptomy, warto skonsultować z lekarzem. W przypadku drugim, jest to stan zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej nie w macicy, a poza nią – w jajowodzie.
Infekcja
Plamienie międzymiesiączkowe może wskazywać infekcje organów rozrodczych. Infekcja wówczas, może prowadzić do pojawienia się stanu zapalnego i wystąpienia niepożądanego krwawienia. Do czynników wpływających na pojawienie się infekcji należą:
- stosunek płciowy
- irygacja pochwy
- zakażenia przenoszone drogą płciową
- zapalenie przydatków
Nowotwory
Pojawianie się krwawienia z pochwy, może być sygnałem wskazującym raka trzonu macicy, jajników lub szyjki macicy. W zależności od zaawansowania, podejmowane są odpowiednie działania.
Warto pamiętać, że niektóre czynniki takie jak: nadmierny stres, cukrzyca, choroby tarczycy, znaczący przyrost lub utrata wagi, są czynnikami rzadkimi. Jednak mogącymi wpływać na wystąpienie krwawienia w środku cyklu miesiączkowego.
Zawsze słyszę, że to „okres” mimo że wcale tak nie jest. Pani Ginekolog sama mnie upomniała za te sformułowanie. Warto pamiętać, że to dwie różne rzeczy, bo później może okazać się, że człowiek kompletnie nie wie co dzieje się z jego ciałem.