Kto powinien sfinansować okulary pracownikowi?
Zakup okularów korekcyjnych może być refundowany przez pracodawcę po spełnieniu kilku warunków. Do częściowego zwrotu kosztów uprawnione są głównie osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, ich stanowisko jest związane z komputerem lub wymaga wytężenia wzroku. Kolejnym warunkiem jest zapis, jaki umieszcza lekarz medycyny pracy przy badaniach wstępnych lub okresowych. Każdy zakład pracy posiada swój regulamin świadczeń socjalnych i to właśnie on określa warunki refundacji okularów.
Refundacja szkieł korekcyjnych a przepisy
O konieczności refundacji zakupu okularów przez pracownika mówią wprost przepisy prawa. Najważniejszy z nich to Kodeks Pracy. Właśnie w oparciu o tą ustawę, pracodawca ma obowiązek zapewnienia opieki medycznej swoim podwładnym. Kolejnym z obowiązków jest zapobieganie pogarszaniu się stanu zdrowia. Zakup okularów jest wskazany na każdym ze stanowisk, gdzie wzrok może się pogorszyć. Dlatego refundacja okularów dotyczy głównie pracowników biurowych, którzy spędzają ponad 4 godziny dziennie przed monitorem. Nie ma też znaczenia, czy jest to komputer stacjonarny, czy laptop. Również przepisy BHP mówią o konieczności pracy w szkłach korygujących wzrok. Najważniejsze dla pracowników są jednak przepisy i regulacje wewnętrzne obowiązujące u pracodawców. W większych firmach oraz jednostkach państwowych obowiązują Zakładowe Fundusze Świadczeń Socjalnych. To one określają wysokość dofinansowania i jak często można je uzyskać.
Kwoty dofinansowania okularów do pracy
Kwoty dofinansowania szkieł korekcyjnych rzadko stanowią 100 % poniesionych przez pracownika kosztów. Choć w teorii, zgodnie z Kodeksem Pracy to pracodawca ma dbać o zdrowie pracownika w miejscu pracy (w tym o jego wzrok), to w praktyce udział pracodawcy ogranicza się do częściowej refundacji szkieł. W większości przypadków pracodawca określa limit, jaki przysługuje pracownikowi do zakupu szkieł. Ważny jest tez fakt, że większość pracodawców wypłaca ekwiwalent zakupu szkieł, a nie oprawek. Stała kwota, jaką można uzyskać zależy od wielu czynników. W instytucjach państwowych są to często dopłaty rzędu 100-300 zł. W firmach prywatnych wysokość dofinansowania to indywidualna kwestia. Także odstępy miedzy wnioskami o refundację okularów są różne. Jedne zakłady przyznają refundację co 2 lata, inne w zależności od potrzeby pracownika.
Warunki niezbędne do refundacji okularów
Choć to pracodawca ma obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków pracy, to w praktyce zakup okularów jest po stronie pracownika. Warto też zaznaczyć, że skoro kwestie zakupu okularów reguluje Kodeks Pracy i przepisy BHP, są to przepisy związane z zatrudnieniem w oparciu o umowę o pracę. Zatem do zakupu okularów nie są uprawnieni pracownicy zatrudnieni na umowy cywilno-prawne, np. umowę o dzieło. Wbrew pozorom także za wszystkie formalności odpowiada pracownik, a nie pracodawca. Aby otrzymać częściowy zwrot poniesionych u optyka kosztów, należy spełnić kilka podstawowych warunków:
- posiadać orzeczenie od lekarza medycyny pracy o konieczności noszenia szkieł korekcyjnych,
- stanowisko pracy musi wymagać połowy czasu pracy przed monitorem (przy pełnym etacie min. 4 godziny dziennie),
- pracownik musi być zatrudniony na umowę o pracę (tylko w takich przypadkach obowiązuje Kodeks Pracy),
- przedłożyć pracodawcy rachunek lub imienną fakturę za zakup szkieł,
- złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek o refundację.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.