Jakie plusy i minusy ma strop monolityczny?

Strop monolityczny to strop zbudowany z betonu zbrojonego, nazywany bardzo często żelbetem, obecnie jest dosyć często wykorzystywany na miejscu budowy, jednakże posiada zarówno zalety jak i wady.
Stropy monolityczne- czym są?
Przede wszystkim należy podkreślić, iż strop monolityczny to inaczej płyta żelbetowa, a prościej mówiąc beton zbrojony prętami, którego grubość najczęściej wynosi od 6 do 20 cm, co istotne elementy wykonywane są bezpośrednio na miejscu budowy. Czy wiesz, że stropy monolityczne bez dodatkowych wzmocnień takich jak podciągi i żebra wykonuje się przede wszystkim w sytuacji, gdy rozpiętość między ścianami nie przekracza 6 metrów? Bowiem jest to maksymalna rozpiętość całego stropu monolitycznego! O czym warto pamiętać, to fakt, iż w przypadku większych rozpiętości wymaga się zastosowania dodatkowych elementów w postaci specjalnych belek. Trzeba zaznaczyć, iż płyty żelbetowe to bardzo funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie, które znajduje największe zastosowanie szczególnie w przypadku obiektów o nieco bardziej skomplikowanym kształcie. Aby wykonać strop monolityczny konieczny jest szalunek, najczęściej stosuje się w tym celu deski podparte drewnianymi okrąglakami lub szalunek systemowy, czyli taki który składa się z elementów wielokrotnego użytku. Proces szalowania stropu monolitycznego odbywa się na budowie.
Strop monolityczny- zbrojenie i betonowanie
Zarówno zbrojenie jak i betonowanie stropu monolitycznego składa się z kilku etapów:
- Po zaszalowaniu stropu należy ułożyć zbrojenie.
- Doświadczony projektant dobiera odpowiednią średnicę, rozstaw a także kształt prętów, co istotne to wszystko odbywa się w zależności od rozpiętości danej płyty oraz wielkości obciążeń.
- Wylana mieszanka betonowa wymaga właściwego zagęszczenia oraz specjalnej pielęgnacji.
- Przede wszystkim należy pamiętać, że nie może ona zbyt szybko wysychać, dlatego zaleca się, aby w ciepłe dni przykrywać ją specjalną folią budowlaną, a w sytuacji nadmiernego oddziaływania promieni słonecznych najlepszym rozwiązaniem jest polewanie jej wodą regularnie przez kilka dni.
O czym warto pamiętać, to że czas pielęgnacji płyt jest uzależniony od panujących warunków atmosferycznych oraz grubości danego stropu monolitycznego!
Zalety i wady stropu monolitycznego
Powinieneś wiedzieć, że konstrukcja stropu monolitycznego posiada szereg zalet, wśród których można wymienić między innymi:
- można go wykonać przy dużych rozpiętościach pomiędzy ścianami, dzięki czemu możliwe jest swobodne kształtowanie przestrzeni znajdującej się pod płytą żelbetową
- zastosowanie tego rodzaju stropu pozwala usztywnić obiekt, a tym samym przenosić duże obciążenia
- płyta wykonana z betonu zbrojonego odznacza się dużą izolacyjnością akustyczną, tłumi dźwięki uderzeniowe
- dużą zaletą jest również to, że strop żelbetowy nie ulega klawiszowaniu
- na rynku istnieje szeroki wybór materiałów niezbędnych do wykonania płyty.
Natomiast jeśli chodzi o wady to jedną z największych jest przede wszystkim pracochłonność, bowiem zarówno szalowanie jak i zbrojenie trwa kilka dni! Drugą wadą jest również fakt, że po wylaniu płyty konieczna jest określona przerwa, którą beton potrzebuje do osiągnięcia pełnej wytrzymałości.
Cena stropu monolitycznego
Koszt stropu monolitycznego jest dość wysoki, przede wszystkim ze względu na długi czas trwania prac ciesielskich oraz zbrojarskich, co istotne, również zakup stali zbrojeniowej i specjalnej mieszanki betonowej wiąże się ze sporymi wydatkami! Za tonę prętów stalowych trzeba zapłacić około 1600 złotych, natomiast koszt betonu z wytwórni to mniej więcej 170 złotych za m3.
Trzeba dobrze przejrzeć jego minusy jeśli chcecie wybrać…
Cena wysoka ale jak chcesz mieć dobrze to lepiej zapłać 😉
Żelbeton to śmieszna nazwa 😀