Jak otrzymać licencję na latanie dronem?

Drony nie są wyłącznie zabawkami dla dzieci. Mogą być one bowiem z powodzeniem wykorzystywane w biznesie. Najlepszym tego przykładem jest chociażby filmowanie uroczystości ślubnych. Jednakże w pewnych przypadkach istnieje konieczność posiadania licencji, aby móc wykonywać loty dronem.
Czym jest dron?
Dron w świetle polskiego prawa to nic innego jak statek powietrzny. Jest on wyposażony w kilka wirników, które umożliwiają mu wzniesienie się oraz przemieszczanie. Jest on zasilany energią elektryczną, którą czerpie z wbudowanego akumulatora. Drony wyposażone są w kamerę oraz mikrofon, co umożliwia nagrywanie filmów oraz wykonywanie zdjęć. Ich możliwości chętnie są wykorzystywane w biznesie oraz w wojsku.
Ustawodawca uregulował w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. (Dz.U. 2013 poz. 440) oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 8 sierpnia 2016 r. (Dz.U. 2016 poz. 1317) sytuacje, w których można korzystać z drona bez konieczności posiadania specjalnych uprawnień. Podstawowe zasady używania takich urządzeń wyglądają następująco:
- jeżeli lot ma charakter sportowy lub rekreacyjny, niepotrzebne są uprawnienia, badania lekarskie ani ubezpieczenie OC;
- jeżeli masa drona nie przekracza 600 gramów, ich operatorzy muszą zachowywać bezpieczną odległość od zabudowy miejskiej, grup osób, pojazdów oraz innych obiektów i istot żywych; ma to na celu ograniczenie ewentualnej możliwości wyrządzenia szkody;
- jeżeli masa drona przekracza 600 gramów, nie można wykonywać nim lotów w przestrzeni miejskiej;
- loty bez uprawnień muszą mieć charakter VLOS (operator nie traci urządzenia z pola widzenia) lub FPV (operator używa gogli VR).
Nieprzestrzeganie powyższych reguł wiąże się z możliwością nałożenia na operatora kary finansowej. Co więcej, w niektórych przypadkach naraża się on również na odpowiedzialność karną.
Jak zdobyć licencję na drona?
Jeżeli ktoś myśli o wykonywaniu lotów w innych sytuacjach jak te wskazane powyżej, wówczas konieczna będzie licencja na drona. W tym celu niezbędne jest uzyskanie tzw. klasyfikacji UAVO. Dzieli się ona na trzy obszary:
- UAVO VLOS – uprawnienia na komercyjne loty dronem, który pozostaje w zasięg wzroku operatora;
- UAVO BVLOS – uprawnienia na komercyjne loty dronem, który znajduje się w zasięg wzroku operatora albo poza nim;
- UAVO INS – uprawnienia do wykonywania lotów szkoleniowych kandydatów na operatorów.
Jak zdobyć licencję na drona?
Otóż należy zgłosić się do jednego z ośrodków szkoleniowych, które prowadzą kursy umożliwiające zdobycie klasyfikacji UAVO. Ich listę prowadzi Urząd Lotnictwa Cywilnego i można ją odnaleźć na stronie internetowej tej instytucji.
Szkolenia dzielą się na dwie części – teoretyczną i praktyczną, a na koniec kursu przewidziany jest egzamin. Po jego zdaniu kursant uzyskuje klasyfikację, o którą się ubiegał. Co ciekawe, w szkoleniach mogą brać udział również osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13. rok życia.
Drony już dawno przestały być wyłącznie zabawkami. Przepisy jednoznacznie wskazują sytuacje, w których można korzystać z nich bez wymaganych uprawnień. Jeżeli jednak ktoś zastanawia się nad korzystaniem z tego rodzaju urządzeń w celach zarobkowych, powinien zdobyć odpowiednią licencję.
Dzięki za fajne informacje, bo akurat kupiłem drona i zastanawiałem się jak mogę latać legalnie. Bo jednak chciałbym robić to komercyjnie, a nie tylko na własny użytek. Licencja niemal jak na pilota 🙂
Czy licencja jest potrzebna, jeśli kupiłem dla mojej pociechy jednego?
Dron to świetne narzędzie to robienia filmów czy fotografii, polecam każdemu bardziej doświadczonemu fotografowi!!