Czym się od siebie różnią poszczególne scenariusze kategorii ogólnej?

Wprowadzone pod koniec 2020 roku przepisy dokładnie określiły jakie uprawnienia należy posiadać zależnie od rodzaju wykonywanej operacji i używanego BSP. Ze względu na poziom ryzyka wykonywanego lotu utworzone zostały poszczególne kategorie i podkategorie oraz scenariusze. Osoby, które chcą wykonywać profesjonalne loty, powinny posiadać uprawnienia z kategorii szczególnej, która została podzielona na 9 scenariuszy. Czym się od siebie różnią? Opowiemy w tym artykule.
Czym charakteryzuje się kategoria szczególna?
Kategoria szczególna obejmuje loty średniego ryzyka, które mogą być wykonywane różnego rodzaju bezzałogowymi statkami powietrznymi. Są to różnego typu operacje, które wychodzą poza zakres kategorii otwartej. Osoby posiadające certyfikat UAVO z kategorii szczególnej mogą samodzielnie oceniać bezpieczną odległość od ludzi oraz zabudowań, dzięki czemu mogą planować profesjonalne operacje z wykorzystaniem dronów.
Kategoria szczególna została podzielona na 9 różnych scenariuszy zależnych od typu operacji, typu użytkowanego BSP oraz jego wagi. Warto zaznaczyć, że poza dronami – wielowirnikowcami, do bezzałogowych statków powietrznych zaliczane są również bezzałogowe helikoptery oraz stałopłaty.
Jeśli chcesz wykonywać profesjonalne loty w kategorii szczególnej, musisz posiadać odpowiednie uprawnienia. W tym celu należy odbyć szkolenie oraz zdać właściwy egzamin. Ofertę kursów pilota drona znajdziesz na https://snhdrones.pl/szkolenia/. Czym różnią się poszczególne scenariusze NSTS?
Operacje VLOS – NSTS 01/NSTS-02
Ze względu na poziom ryzyka wykonywanych lotów dronami powstało kilka scenariuszy, które można podzielić na dwie główne grupy – loty VLOS, czyli loty w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora oraz BVLOS, czyli w zasięgu oraz poza zasięgiem wzroku.
Szkolenia na loty VLOS są dedykowane osobom, które nie będą wykorzystywać dronów do operacji na dużym obszarze, a jedynie w niedużej odległości. Zazwyczaj są to loty w celu wykonywanie filmów lub fotografii artystycznych, marketingowych oraz sesje ślubne. Warto zauważyć, że sesje ślubne z wykorzystaniem dronów stają się ostatnio coraz bardziej popularne.
Operacje VLOS zostały dodatkowo podzielone na kilka różnych scenariuszy:
- NSTS-01 – obejmują loty dronami o masie do 4 kg;
- NSTS-02 – uprawniają do lotów dronami o masie do 25 kg;
- NSTS-03 – dotyczy lotów VLOS bezzałogowymi stałopłatami o masie do 25 kg;
- NSTS-04 – upoważnia do wykonywania lotów bezzałogowymi helikopterami o masie do 25 kg;
Operacje BVLOS – NSTS-05 i NSTS-06
Jeśli planujesz wykonywać loty BSP na większym obszarze, z pewnością przyda Ci się certyfikat UAVO BVLOS, uprawniający do wykonywania lotów w zasięgu oraz poza zasięgiem pilota do 2 km. Takie uprawnienia są szczególnie potrzebne, jeśli chcesz oferować usługi zbierania danych fotogrametrycznych, patrolowania terenu, czy wpierać akcje ratownicze.
Operacje BVLOS również zostały podzielone na kilka scenariuszy zależnie od typu używanego BSP oraz jego wagi.
- NSTS-05 – uprawnia do wykonywania lotów BVLOS dronami o masie do 4 kg;
- NSTS-06 – umożliwia loty w zasięgu oraz poza zasięgiem wzroku dronami o wadze do 25 kg;
- NSTS-07 – obejmuje operacje wykonywane bezzałogowymi stałopłatami o masie do 25 kg;
- NSTS-08 – dotyczy lotów bezzałogowymi helikopterami o masie do 25 kg.
Największą popularnością cieszą się szkolenia obejmujące scenariusze uprawniające do latania dronami. Wybór szkolenia pomiędzy VLOS oraz BVLOS jest zależny od planowanych w przyszłości operacji i usług.
Udzielanie zezwoleń na operacje z kategorii szczególnej
Szykując się do operacji z wykorzystaniem drona w kategorii szczególnej, musisz zacząć od rejestracji operatorów systemów bezzałogowych statków powietrznych niezależnie od ich wagi. Przed startem wymagana jest weryfikacja planowanego lotu w Urzędzie lotnictwa Cywilnego. W tym celu można wykorzystać jedną z 3 dostępnych opcji.
- Złożenie zaświadczenia o operacji zgodnej ze scenariuszem standardowym. To podstawowa opcja, przy której należy jedynie złożyć wniosek o planowanej operacji zgodnej ze scenariuszem standardowym, której parametry wychodzą poza zakres kategorii otwartej.
- Zezwolenie na operacje jest wymagane w sytuacji, kiedy lot wykracza poza zakres scenariusza standardowego. W takiej sytuacji operator lub pilot drona ma obowiązek dokonania oceny ryzyka planowanej operacji, które może być oparte na metodologii SORA. Należy złożyć do Urzędu Lotnictwa Cywilnego wniosek obejmujący ocenę ryzyka wraz ze wszystkimi środkami ograniczającymi ryzyko oraz przestrzeganiem celów bezpieczeństwa operacyjnego.
- Certyfikat LUC jest wydawany na wniosek osoby prawnej (firmy/przedsiębiorstwa).
Wniosek składany jest w celu oceny przez UCL możliwości oceny ryzyka operacji przez operatora (przedsiębiorcę). W tym celu operator musi spełnić określone w rozporządzeniu wytyczne. Wydane uprawnienia obejmują między innymi:
-
- Możliwość wykonywania operacji objętych scenariuszem;
- Samodzielne ocenianie ryzyka w oparciu o PDRA i wydawaniu zgody na operacje;
- Przeprowadzanie operacji opartych na modyfikacjach STS, bez zmian w ConOps;
- Wykonywanie operacji spoza zakresu PDRA, jednak wchodzących w zakres działalności operatora.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany