Czym jest rekalkulacja składek OC?
Według przepisów prawnych, w Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu. Wysokość składek jest kalkulowana na podstawie wielu czynników dotyczących kierowcy oraz danego pojazdu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy stawka ta ulega zmianie na skutek tak zwanej rekalkulacji. Co to takiego jest i jaki ma wpływ nasze portfele?
Od czego zależy wysokość składki OC?
Polisa OC jest w Polsce obowiązkowa i dotyczy szkód, jakie ewentualnie wyrządzimy w wyniku zdarzenia drogowego. To właśnie z tego ubezpieczenia osoby i pojazdy przez nas poszkodowane zostaną spłacone. Towarzystwa ubezpieczeniowe robią wszystko, by w jak najlepszy sposób dokonać prawidłowego obliczenia wysokości składek. W tym celu dokładnie przyglądają się wielu informacjom o właścicielu pojazdu, a także o samej maszynie, która będzie przedmiotem ubezpieczenia.
Parametry, które mają główny wpływ na wysokość ceny danej polisy to m.in.
- wiek kierowcy i liczba lat spędzonych przez niego za kierownicą,
- miejsce zamieszkania kierowcy, a także jego stan cywilny,
- historia aktywności drogowej,
- rok produkcji samochodu, jego marka oraz pojemność silnika, itd.
Rekalkulacja OC – kiedy ma miejsce?
Bywają jednak sytuacje, w których ubezpieczyciel decyduje się na wykonanie tak zwanej rekalkulacji składek, a więc chce na nowo przyjrzeć się wszystkim danym i raz jeszcze wyliczyć nową składkę. Rekalkulacja, czyli ponowna kalkulacja OC najczęściej zachodzi przy zmianie właściciela samochodu. Jeśli kierowca sprzedaje swoje używane auto innemu kierowcy, ten drugi przejmuje również ubezpieczenie OC, jakim objęty był do tej pory kupowany samochód. Ubezpieczyciel wówczas może sam zarządzić rekalkulację, na co nowy właściciel musi przystać, jednak ma prawno odwołania się od wyniku ponownego przeliczenia lub całkowitej rezygnacji z umowy z tym ubezpieczycielem. Zdarza się również, że nowy właściciel pojazdu sam zgłasza ubezpieczycielowi chęć ponownego przeliczenia składek OC z uwzględnieniem jego danych, gdyż sądzi, że OC na podstawie jego parametrów i wyjeżdżonych zniżek okaże się tańsze. Rekalkulacja składek odbywa się również w przypadku zmian, jakie zaszły w życiu kierowcy, np. po przeprowadzce lub zmianie stanu cywilnego. Następną przesłanką do rekalkulacji składek OC jest podanie przez właściciela pojazdu fałszywych danych.
Co rekalkulacja oznacza dla kierowcy?
Właściciele samochodów na wieść o rekalkulacji martwią się, że zostaną zmuszeni zapłacić więcej. Nie zawsze tak się dzieje. Ponownego obliczenia ceny ubezpieczenia OC nie muszą obawiać się kierowcy bezszkodowi, z doświadczeniem, posiadający atrakcyjne zniżki. Zatem w przypadku, gdy taki właśnie kierowca kupi używane auto od kierowcy młodego i niedoświadczonego, rekalkulacja na pewno przyniesie korzystny wynik w postaci obniżenia ceny OC. Natomiast kierowcy młodzi, kupując używany samochód od starszego kierowcy, który ma na swoim koncie wiele lat nienagannej jazdy, powinni być świadomi, że rekalkulacja przyniesie wzrost ceny za OC.
Grafika: materiał partnera
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.